IV RC 139/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Wałbrzychu z 2015-11-05
Sygn. akt IV RC 139/15
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 05 listopada 2015r.
Sąd Rejonowy w Wałbrzychu Wydział IV Rodzinny i Nieletnich
Nieletnich składzie:
Przewodniczący SSR Elżbieta Durko
Protokolant Dagmara Pantol
po rozpoznaniu w dniu 22.10.2015r. w Wałbrzychu
sprawy z powództwa K. G.
przeciwko R. G.
o alimenty
I. zasądza od pozwanej R. G. na rzecz powódki K. G. alimenty w kwocie po 200 (dwieście)zł miesięcznie, poczynając od dnia 23 lutego 2015r, płatne do rąk powódki K. G. do dnia 15- go każdego następującego po sobie miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat w terminie;
II. w pozostałej części powództwo oddala;
III. nie obciąża pozwanej kosztami procesu;
IV. wyrokowi w punkcie I nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.
IV RC 139/15
UZASADNIENIE
Pozwem z dnia 23 lutego 2015r powódka K. G. działający za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika wniosła o zasądzenie od pozwanej R. G. alimentów w kwocie 250zł miesięcznie poczynając od dnia złożenia powództwa .W uzasadnieniu złożonego powództwa powódka podniosła, iż pozwana nie łoży na jej utrzymanie przy czym pobiera z ośrodka pomocy społecznej świadczenia które są należne powódce a jedynie okazjonalnie zakupuje drobne przedmioty , całość kosztów utrzymania ponosi ojciec powódki M. G..
Pozwana R. G. wniosła o oddalenie powództwa podając , iż jej sytuacja finansowa nie pozwala na alimentowanie powódki . Podała, iż partycypuje dodatkowo w kosztach utrzymania powódki, żywiąc córkę w czasie jej pobytów w miejscu zamieszkania pozwanej i zakupując m.in. art. kosmetyczne, higieniczne.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Powódka ur. (...) jest córką R. G. i M. G.. Wyrokiem z dnia 14 maja 2012r w sprawie sygn. akt IC 2612/11 Sąd Okręgowy w Świdnicy rozwiązał przez rozwód małżeństwo rodziców powódki , powierzając obydwu rodzicom władzę rodzicielską nad małoletnią wówczas K. G. . Sąd nadto ustalił, iż miejscem zamieszkania powódki, będzie każdorazowe miejsce zamieszkania jej matki . Jednocześnie Sąd Okręgowy zasadził od M. G. na rzecz powódki alimenty w kwocie po 400zł miesięcznie. Wysokość niniejszych świadczeń została zmniejszona do kwoty po 250 zł miesięcznie mocą wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w dniu 22 sierpnia 2012r. Powódka miała wówczas lat 16 , uczęszczała do szkoły specjalnej . Była dzieckiem niepełnosprawnym a rodzice dzielili się opieka nad małoletnia wówczas powódka. W tygodniu powódka zamieszkiwała z matką ,która pobierała na rzecz powódki świadczenia w łącznej kwocie 944zł miesięcznie , natomiast w weekendy przebywała pod opieką ojca , który w tym czasie zabezpieczał jej usprawiedliwione potrzeby. Ojciec powódki był zatrudniony w firmie (...) jako pracownik fizyczny za wynagrodzeniem miesięcznym w kwocie 1490zł .Wspomagał finansowo dwoje pełnoletnich dzieci. Ponosił koszty utrzymania mieszkania w wysokości ok. 400zł miesięcznie, koszty dojazdów do pracy , kupował bilet miesięczny dla córki S. za 100zł a na zakupy wydawał ok. 400zl miesięcznie.
Dowód : akta sprawy sygn. IC 2612/11
Obecnie K. G. jest pełnoletnia. Od grudnia 2014r mieszka razem z ojcem M. G.. W dalszym ciągu z uwagi na stan zdrowia ( zespół (...) )powódka jest osobą niepełnosprawną .Uczy się w szkole specjalnej. Ojciec powódki ponosi koszty utrzymania powódki związane z jej rozwojem , leczeniem które określił na kwotę 500-600zł miesięcznie. Koszt wyjazdów na wycieczki szkolne, wyjazdy sportowe to kwota ok. 150-200zł. Leczenie powódki 100zł. miesięcznie. Wobec zamieszkania powódki u ojca , M. G. zakupił wyposażenie pokoju ( biurko, komodę)dla córki przeznaczając na ten cel ok.1000zł. Bieżące koszty utrzymania mieszkania , opłat za media to kwota ok. 475zł miesięcznie. M. G. pracuje w dalszym ciągu w firmie (...) za wynagrodzeniem ok.2000zł netto. Powódka nie posiada własnych świadczeń na utrzymanie . Przy czym świadczenia takie należą się powódce.
Dowód: zaświadczenie o wynagrodzeniu M. G.;
kserokopie dowodów opłat za media;
kserokopie paragonów i faktur - zakup odzieży powódce;
informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
zeznania M. G..
Pozwana R. G. zatrudniona jest na umowę zlecenie w firmie (...) w W. jako opiekunka osób starszych za wynagrodzeniem średnim ok. 400zł miesięcznie. W dalszym pozwana pobiera świadczenia z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną-powódką w kwocie ok. 944zł miesięcznie. Pozwana mieszka z matką utrzymującą się z emerytury w kwocie 1200zł miesięcznie. R. G. razem z matką prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Z tytułu opłat za mieszkanie (czynsz , media)pozwana ponosi wydatek w kwocie 760zł miesięcznie. Powódka utrzymuje kontakt z matką . W czasie weekendowych pobytów K. G. u matki, pozwana ponosi koszt jej utrzymania a nadto z otrzymywanych na rzecz powódki z (...) świadczeń pielęgnacyjnych i rodzinnych zakupuje powódce artykuły higieniczne i kosmetyczne.
Dowód: zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu;
kserokopie dowodów opłat za media;
przesłuchanie pozwanej.
Pozwana z wykształcenia jest krawcem- szwaczką. Nie szuka lepiej płatnej pracy. Urząd Pracy dysponował ofertami pracy dla kobiet w wieku i w zawodzie pozwanej oraz bez zawodu ,za wynagrodzeniem ok. 1800zł.
Dowód: informacja z Urzędu Pracy.
Sąd zważył co następuje:
Powództwo jest częściowo zasadne.
Zgodnie z treścią art.133&1krio rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka ,które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie chyba że dochody z majątku wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania tego dziecka. Osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości samo przez się nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego wobec niego jego rodziców. Obowiązek alimentacyjny rodziców nie ustaje w ogóle, jeżeli dziecko na skutek kalectwa wrodzonego lub nabytego albo w związku z niedorozwojem nie będzie w stanie samodzielnie zdobywać środków utrzymania ( wytyczne SN z 1987r).
Powódka jest osobą niepełnosprawną od urodzenia. Obecnie mieszka z ojcem M. G. , który wykonuje swój obowiązek alimentacyjny wobec powódki przez osobiste staranie w codzienne utrzymanie i wychowanie powódki.
Pozwana R. G. , natomiast nie łoży systematycznie na utrzymanie córki. Ogranicza się natomiast do pomocy incydentalnej , przeznaczając na ten cel środki finansowe z tytułu zasiłku rodzinnego i pielęgnacyjnego które pobiera na rzecz powódki.
Z akt sprawy wynika, iż koszty utrzymania powódki podane przez jej ojca wynoszą około 500-600zł miesięcznie. Powódka nie posiada własnych świadczeń z tytułu renty socjalnej.
Z art. 135&1krio wynika , że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pozwana posiada niewielki dochody z tytułu zatrudnienia. Nie mniej jednak może uzyskiwać zarobki w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia przewidzianego dla pracowników bez kwalifikacji zawodowych a więc w kwocie o. 1750zł miesięcznie. Na takim poziomie należy ustalić możliwości zarobkowe R. G. .
Pozwana nie czyni żadnych starań o podjecie zatrudnienia lepiej płatnego. Liczy na możliwość przejęcia opieki nad powódką po zakończeniu postępowania o ubezwłasnowolnienie powódki i pobieranie świadczeń opiekuńczych.
Nadmienić należy , iż powódka (samodzielnie, bądź za pośrednictwem pełnomocnika lub kuratora) również winna czynić starania o pozyskanie należnego jej świadczenia w postaci renty socjalnej. Pozyskanie tego świadczenia pozwoli na zaspokojenie określonych potrzeb powódki.
Sąd uznał, iż kwota alimentów ustalona w wyroku jest kwotą , która spełnia przesłanki wynikające z treści art.135&1krio i powództwo w pozostałym zakresie oddalił.
Orzeczenie o kosztach oparto na przepisie art.102 kpc.
Rygor natychmiastowej wykonalności oparto na podstawie art.333&1pkt 1 kpc.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Wałbrzychu
Osoba, która wytworzyła informację: Elżbieta Durko
Data wytworzenia informacji: