III K 533/17 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Wałbrzychu z 2018-04-06

Sygn. akt III K 533/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 kwietnia 2018r.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu III Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący S.S.R. Anna Glijerska-Socha

Protokolant Barbara Lech

po rozpoznaniu w dniach 31 stycznia 2018r., 2 marca 2018r., 6 kwietnia 2018r.,

sprawy M. P.

urodz. (...) w S.

syna J. i J. z domu P.

oskarżonego o to, że :

w okresie od stycznia 2016r. do 04 kwietnia 2017r. w W., woj. (...) działając w krótkich odstępach czasu z góry powziętym zamiarem groził A. P. pozbawieniem życia oraz uszkodzeniem ciała, przy czym groźby te wzbudziły u pokrzywdzonego realną obawę ich spełnienia,

to jest o czyn z art. 190 § 1 kk w zw. z art. 12kk,

I oskarżonego M. P. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, to jest występku z art. 190 § 1 kk w zw. z art. 12 kk i za czyn ten na podstawie art. 190 § 1 kk wymierza mu karę 3 (trzech) miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 (dwudziestu) godzin w stosunku miesięcznym,

II zwalnia oskarżonego od wydatków poniesionych przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania zaliczając je na rachunek tegoż Skarbu Państwa i nie wymierza mu opłaty.

Sygnatura akt III K 533//17

UZASADNIENIE

Na podstawie przeprowadzonego przewodu sądowego ustalono

następujący stan faktyczny:

Oskarżony M. P. i pokrzywdzony A. P. są sąsiadami . Zamieszkują w W. w budynku przy ulicy (...) . W lokalu nr (...) położnym na I piętrze mieszka w oskarżony a w lokalu położnym na II piętrze mieszka pokrzywdzony A. P. wraz z żoną H. . Oskarżony i pokrzywdzony A. P. od wielu lat pozostają w konflikcie. Oskarżony wielokrotnie także w nocy uderzał w drzwi do mieszkania pokrzywdzonego, wyrzucał tam swoje śmieci zarzucał mu, że dzwoni pod jego drzwi . Oskarżony także wielokrotnie bezpodstawnie wyzwał na interwencje Policję .

Dowód:

zeznania świadka A. P. /k- 5-6, 40, 78-79/

zeznania świadka K. M. /k- 17, 92/

zeznania świadka H. P. /k- 26, 79-80/

pismo KP I z dnia 9 lutego 2018 roku /k- 86/

częściowo wyjaśnienia oskarżonego M. P. /k- 30, 40, 77-78/

Agresja oskarżonego wobec pokrzywdzonego przybrała na sile od stycznia 2016r. Oskarżony wówczas upodobał sobie pokrzywdzonego i przy każdej okazji spotykając go na klatce schodowej, czy mijając go na ulicy groził mu pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała. Mówił także do pokrzywdzonego, że zniszczy dzieci , syna „wypier… li z Policji”. Świadkiem gróźb kierowanych do A. P. była żona pokrzywdzonego H. P. . Pokrzywdzony także mówił żonie o groźbach kierowanych przez oskarżonego wówczas gdy nie była ona ich bezpośrednim świadkiem. Pokrzywdzony jest drobnej postury ciała , jest osobą schorowaną – ma problemy z płucami i obawia się , że groźby oskarżonego, który jest wysokim postawnym mężczyzną zostaną zrealizowane. Pokrzywdzony starał się unikać oskarżonego lecz często było to niemożliwe z uwagi na miejsce zamieszkania .

Dowód:

zeznania świadka A. P. /k- 5-6, 40, 78-79/

zeznania świadka H. P. /k- 26, 79-80/

W dniu 30.12.2016r. oskarżony M. P. w godzinach nocnych rzucił słoikiem w stronę drzwi pokrzywdzonego, za co został ukarany wyrokiem Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 9 maja 2017r sygn. akt III W 166/17 .

Dowód:

zeznania świadka Ł. L./k- 14, 93-94

kopia wyroku /k- 20 /

częściowo wyjaśnienia oskarżonego M. P. /k- 94/

W lutym 2017r. K. M. wraz z pokrzywdzonym udali się do T. przy ulicy (...) i w trakcie drogi spotkali oskarżonego M. P., który doskoczył do A. P. i wyciągając ręce w jego kierunku wyzywał go od : „ch…” sk… nów” , nadto wielokrotnie groził A. P. , że mu połamie żebra i że go zabije. Pokrzywdzony obawiał się spełnienia tych gróźb.

Dowód:

zeznania świadka K. M. /k- 17, 92 /

zeznania świadka A. P. /k- 5-6, 40, 78-79/

częściowo wyjaśnienia oskarżonego M. P. /k- 94/

W dniu 2 marca 2017r. w godzinach wczesno porannych pomiędzy pokrzywdzonym a oskarżonym doszło do szarpaniny . Pokrzywdzony został zaatakowany przez oskarżonego na klatce schodowej. Na skutek uderzeń oskarżonego M. P. pięścią w twarz oraz w klatkę piersiową A. P. doznał powierzchownego urazu twarzy oraz stłuczenia klatki piersiowej . na skutek zdarzenia także oskarżony doznał powierzchownych urazów twarzy i stłuczenia klatki piersiowej .

Dowód:

świadectwa sądowo – lekarskich oględzin ciała/k- 2, 74/

zeznania świadka A. P. /k- 5-6, 40, 78-79/

Z uwagi na nasilające się agresywne zachowania oskarżonego w dniu 4 kwietnia 2017r. pokrzywdzony A. P. złożył zawiadomienie o popełnieniu przez oskarżonego M. P. przestępstwa wraz z wnioskiem o jego ściganie .

Dowód:

protokół przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa/k- 5-6/

Oskarżony M. P. nie był dotychczas karany sądownie

Dowód:

dane o karalności oskarżonego M. P. /k- 24/

Oskarżony M. P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu zaprzeczając by groził pokrzywdzonemu . Oskarżony w postępowaniu przygotowawczym wyjaśnił, że to pokrzywdzony razem z żoną się stawiają i go pobili, a nadto , że pokrzywdzony wyzywał go słowami wulgarnymi. Oskarżony wskazał, że pokrzywdzony jest alkoholikiem i ma w domu brud. Zaprzeczył by spotkał pokrzywdzonego i K. M. w okolicy T.. Podał, że od dnia 2 marca 2017r. nie widział ani pokrzywdzonego ani jego żony. Podczas konfrontacji z pokrzywdzonym oskarżony podtrzymał swoje wcześniejsze wyjaśnienia a o pokrzywdzonym wyraził się, że to: „ to głupek, „ on ma coś z głową” , „ jest kłamcą, bredzi, ma urojenia , bo jest umysłowo chory”, a wszyscy świadkowie to „ jego kumple od wódki i pijaczki . Jest głupi a ja z głupkiem nie będę gadał”.

Dowód:

wyjaśnienia oskarżonego M. P. /k- 30, 40/

Przed sądem oskarżony M. P. podtrzymał swoje stanowisko procesowe w zakresie zarzutu oraz wyjaśnienia złożone w postępowaniu przygotowawczym wskazując, że dopiero na rozprawie głównej dowiedział się o co jest oskarżony.

Dowód:

wyjaśnienia oskarżonego M. P. /k- 77-78/

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zważył, co następuje:

Sprawstwo i wina oskarżonego M. P. co do popełnienia zarzucanego mu czynu nie budzi żadnych wątpliwości . O powyższym świadczy zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci zeznań świadków: A. P., H. P. , K. M., Ł. L. oraz dokumenty w postaci świadectw sądowo – lekarskich oględzin ciała , pisma KP I z dnia 9 lutego 2018 roku , kopii wyroku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 9 maja 2017 roku / sygn. akt III W 166/17 /. Oskarżony nie przedstawił dowodów przeciwnych, które podważałyby relacje świadków ograniczając się do zaprzeczania swojemu sprawstwu oraz obrażania pokrzywdzonego w trakcie przeprowadzonej konfrontacji oraz na rozprawie głównej . Zeznania pokrzywdzonego są logiczne, jednolite i konsekwentne na całym etapie postępowania . Znajdują one także potwierdzenie w relacjach H. P. , K. M., Ł. L. , którzy byli świadkami agresji oskarżonego wobec pokrzywdzonego i którym pokrzywdzony żalił się na zachowanie oskarżonego mówiąc o kierowanych przez tegoż groźbach oraz swojej obawie , że zostaną zrealizowane . Świadkowie A. P., H. P. oraz K. M. w postępowaniu przygotowawczym i przed sądem wskazali okoliczności zdarzeń ich tło, zachowanie się oskarżonego i wypowiadane przez tegoż słowa skierowane do pokrzywdzonego. W ocenie sądu przedstawione przez wskazanych wyżej świadków relacje ze zdarzeń są wiarygodne. Stanowisko oskarżonego ograniczające się do zaprzeczenia swojemu sprawstwu odnośnie zarzucanego mu czynu sąd potraktował jako przyjętą linię obrony zmierzającą do uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zgromadzone w sprawie dowody w sposób jednoznaczny wskazują, iż oskarżony M. P. swoim zachowaniem wyczerpał ustawowe znamiona przestępstwa z art. 190§1 kk. w zw. z art. 12 kk .Przepis art. 190§1 kk. stanowi, iż karze w nim przewidzianej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona . Pokrzywdzony A. P. od początku toczącego się postępowania konsekwentnie wskazywał, że obawia się gróźb wypowiadanych przez oskarżonego. Wskazać przy tym należy, iż mając na względzie okoliczności i sposób wyrażenia gróźb, agresję nie tylko słowną oskarżonego wobec pokrzywdzonego jak również zachowanie oskarżonego wobec pokrzywdzonego w dniu 2 marca 2017r. , groźby oskarżonego kierowane do pokrzywdzonego mogły obiektywnie uzasadniać realną obawę, iż będą spełnione. Wskazać przy tym należy, że oskarżony w przeciwieństwie do pokrzywdzonego jest osobą postawną i że nawet przed sądem w trakcie rozprawy głównej nie potrafił powstrzymać swoich negatywnych emocji jakie żywi wobec pokrzywdzonego i świadków. Sąd przyjął, iż oskarżony M. P. działał w warunkach art. 12 kk albowiem kierowane do pokrzywdzonego groźby były przez oskarżonego wypowiadane przez pewien okres czasu od stycznia 2016r. do 4 kwietnia 2017r. ze z góry powziętym zamiarem o czym świadczą przywołane w ustaleniach faktycznych okoliczności przedmiotowe i podmiotowe .

W chwili czynu oskarżonemu należy przypisać winę albowiem okoliczności ją wyłączające nie zachodzą.

Wymierzając oskarżonemu karę sąd wziął pod uwagę znaczny stopień społecznej szkodliwości czynu o czym świadczy agresywny sposób zachowania oskarżonego , co potraktował jako okoliczność obciążającą. Sąd nie dopatrzył się przy tym żadnych okoliczności łagodzących. W ocenie Sądu wymierzona oskarżonemu kara 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej , kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym mając na celu przede wszystkim wychowawcze oddziaływanie na oskarżonego jest współmierna zarówno do stopnia zawinienia oskarżonego jak i społecznej szkodliwości czynu, uwzględnia sposób działania oskarżonego, właściwości i warunki osobiste sprawcy i jego osobowość. Ponadto sąd uwzględnił cele zapobiegawcze i wychowawcze, które orzeczona kara ma osiągnąć w stosunku do oskarżonego oraz potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa – mając na uwadze przede wszystkim lokalne środowisko oskarżonego. Bacząc na wyżej wymienione okoliczności oraz prewencyjne oddziaływanie kary wymierzona kara jawi się jako sprawiedliwa. O kosztach procesu orzeczono po myśli art. 624§1 kpk uznając, że z uwagi na sytuację materialną oskarżonego zachodzą przesłanki do zwolnienia go od kosztów oraz opłaty sadowej.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Małgorzata Szkudlarek
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Wałbrzychu
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Glijerska-Socha
Data wytworzenia informacji: